utorok 7. februára 2012

Hranie na gitare je veľmi jednoduché, samozrejme záleží od štýlu aký chceme hrať. Chcel by som poradiť tým, ktorí chcú začať hrať na gitare, popísať tie najjednoduchšie spôsoby hrania ako aj hranie z tabov.
 Ja osobne som sa začal učiť na klasických skladbách z nôt, no neskôr som zistil že na hudbu, ktorá sa mi páči nepotrebujem noty ako som sa ich učil, stačilo len chcieť a začať sa venovať tomu čo som chcel a našiel som si taby a akordy na piesne ktoré som chcel hrať. Tým ale nechcem povedať, že na noty sa môžeme vykašľať, len sú o niečo komplikovanejšie ako spomínané taby a akordy.

Taby sú vlastne zjednodušené zápisy nôt a to tak že v taboch máme 6 riadkov, ktoré znázorňujú 6 strún gitary, na ktorých sú čísla ktoré ukazujú pražce na ktoré máme chytiť a akord je vlastne súzvuk viacerých tónov, čiže musíme chytiť viac tónov a zahrať ich na raz...

Pred tým než prejdeme k akordom by sme mali poznať časti gitary tu je obrázok na ktorom sú pomenované jej časti:
Názvy strún od spodnej po vrchnú resp. od najtenšej po najhrubšiu : e1, H, G, D, A, E



Tu je zopár základných akordov ...
V každom akorde môžeme vidieť 6 zvislých čiar (strún) a nejaké vodorovné čiary (pražce). Prvá čiara zľava je najvrchnejšia struna, čiže tá najhrubšia (E-struna) a guličky na čiarach zobrazujú polohu kde držíme tón.... Pozn. vždy musíme chytiť tón troška pred pražcom aby správne znel.








Napr.
Akord C držíme na prvom pražci na druhej najtenšej strune (H-struna) potom v druhom políčku na tretej najhrubšej (D- struna) a v treťom políčku na druhej najhrubšej (A) strune.









Všetky tieto akordy sú umiestnené na hmatníku len na prvých 4 pražcoch. Ja som začínal na tých prvých C D E G A a hral som ich stále do kola striedavým rytmom aby som ich vedel rýchlo prehadzovať.

Samozrejme sú aj ďaľšie spôsoby ako chytiť akordy. Takže akord C ako je znázornený vyššie môžeme chytiť ako barový akord a to takto:

Držíme ho tak, že pri treťom pražci (2guličky sú spojené čiarou) chytíme ukazovákom a tie zvyšné: malíček, prsteník a prostredník.
Takýmto spôsobom môžeme držať akordy ako sú B, H, C, C# (zvýšené C), D, D#, E, F, F#. ... takto usporiadané tóny ako vidíme na obrázku môžeme posúvať až do konca hmatníka a akordy sa stupňujú podľa stupnice (C, D, E, F, G, A, H).
Samozrejme treba poznamenať jednu dôležitú vec, a to: za C akordom nasleduje C# to preto lebo, každý pražec na hmantíku je jeden poltón, čiže na hmatníku začíname barovím akordom B a o poltóna vyšší je akord H, C a o poltóna vyšší je C#. (poltón = jeden pražec, celý tón = dva pražce)

Teraz prejdeme na molové akordy. Molový akord (barový) C chytíme takto:
Držíme ho tak, že pri treťom pražci znova držíme ukazovákom  (okrem struny E), na druhej strune v 4. pražci držíme prostredníkom a  v piatom pražci malíček a prsteník.
Takto môžeme držať akordy ako su: Bmi, Hmi, Cmi, C#mi, Dmi, D#mi, E, Emi, Fmi, F#mi.


Treba ale podotknúť, že akordy F, Fmi, F#, F#mi, sa dajúhrať aj iným spôsobom, ktorý sa využíva častejšie ukážeme si to teraz.
Tieto akordy ktoré sme mali doteraz ja nazývam ,,spodné´´ akordy a teraz prejdeme k tým ,,vrchným´´ akordom.

Takže barový akord G držíme takto:
V treťom pražci držíme cez všetky struny ukazovákom, v štvrtom pražci na tretej strune prostredníkom a piaty pražec malíček a prsteník.
Takto môžeme držať akordy (začínam od prvého pražca): F, F#, G, G#, A, A# (B), H, C...

A molové akordy držíme takto:
Držíme ukazovákom všetky struny na 3. pražci, na 4. nedržíme žiaden tón a na 5. pražci  malíčkom a ukazovákom
Takto môžeme hrať: Fmi, F#mi, Gmi, G#mi, Ami, A#mi (Bmi), Hmi, Cmi....

Tak o akordoch by to bolo zatiaľ všetko.
Ešte treba ale spomenúť niečo z teórie a to že poznáme # a b. Krížiky zvyšujú tóny o poltón a béčka zas znižujú. Čiže ak má akord označenie napr. C# je to to isté ako Db, a tak je to pri každom, až na dve vínimky a to je E: zvýšené E neexistuje je to jednoducho F a taktiež znížené F je E. a potom druhá vínimka je B, keď chceme zahrať zvíšené A (A#) tak je to to isté ako B.

A treba si tiež dať pozor ak hráme piesne od zahraničných hudobníkov najmä z ameriky tak oni vôbec nepoužívajú označenie akordu H, namiesto neho používajú B.
Ich stupnica (aj s poltónmi) s porovnaním s našou vyzera takto : C, C#, D, D#, E, F,F#, G, G#, A, A#, B.
A naša zas takto : C, C#, D, D#, E, F,F#, G, G#, A, B, H.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára